Можна довго сперечатися про універсальність складаних і фіксованих ножів, але є один момент, який точно не викличе ні в кого сумнівів: серцем будь-якого ножа є його сталь.
Марка сталі безпосередньо впливає на якість різання, зручність та довговічність інструменту загалом. За однакових умов використання один клинок може затупитися та покритися корозійними плямами вже за кілька місяців експлуатації, інше лезо здатне прослужити вірою і правдою впродовж років — все залежить від особливостей хімічного складу сталі.
Забігаючи наперед, важливо уточнити, що немає однозначної відповіді на питання «Яка сталь найкраща для ножа?», оскільки все залежить від ваших індивідуальних вимог до інструменту. Проте достатньо розібратися в особливостях тієї чи іншої марки, щоб швидко підібрати підхожий ніж складаний чи іншу модель, і наш короткий путівник по сталях ножів компанії We Knife та її дочірніх брендів Civivi та Sencut допоможе вам впоратися із цим завданням.
Види і характеристики сталі для ножів: вибір і особливості
У виробництві сучасних ножів найчастіше використовуються нержавіючі сталі, тоді як вуглецеві марки відходять на другий план, незважаючи на свою перевагу в якості різання. Чому? Вся справа в уподобаннях та потребах користувачів. Нержавіючі метали мають більшу популярність через стійкість до корозії та невибагливість у догляді, чим не можуть похвалитися вуглецеві аналоги, які є чутливими до впливу вологи, кислот та інших хімічних речовин.
Проте світ металургії не стоїть на місці. Нові багатокомпонентні сплави поступово наздоганяють вуглецеві сталі за якістю різання, а стосовно стійкості до впливу вологи та легкості у догляді наближаються до властивостей «нержавійки». І хоча поки що їм далеко до повної рівності, вони вже складають гідну конкуренцію, пропонуючи цікаве поєднання характеристик.
Як же не заплутатися у цьому різноманітті? Насправді все просто: достатньо визначити основну область використання ножа та вибирати марку з оптимальним поєднанням шуканих властивостей, на які впливають хімічний склад та твердість сталі.
З чого виготовляють сталь?
Включення до складу того чи іншого елемента в різних пропорціях визначає кінцеві властивості та можливості клинка:
- Вуглець (С) є ключовою складовою. Простіше кажучи, будь-яка сталь за своєю суттю є сплавом заліза з вуглецем, від кількості якого безпосередньо залежить твердість. Але майте на увазі: чим більше вуглецю у складі, тим уразливіше лезо до утворення сколів, тому важливо шукати «золоту середину» між зносостійкістю та іншими характеристиками металу. Оптимальне співвідношення: залізо — не менше 45%, вуглець — від 0,02% до 2,14%.
- Хром (Cr) підвищує захист від корозії, робить сталь зносостійкою та піддатливою до загартування.
- Марганець (Mn) покращує прожарювання та позитивно впливає на міцність і зносостійкість леза.
- Молібден (Mo) формує карбіди, які знижують ламкість клинка й одночасно підвищують його жароміцність. У поєднанні з хромом молібден також покращує антикорозійні властивості.
- Нікель (Ni) виступає підсилювачем міцності, ударної в'язкості та стійкості до появи іржі.
- Кремній (Si) робить сталь менш сприйнятливою до деформування під час інтенсивних навантажень.
- Ванадій (V) посилює карбідну структуру для зміцнення та продовження терміну служби інструменту.
Те, з чого виплавляють сталь, — не єдиний фактор, який визначає можливості сталі. Навіть найкраща сировинна база не дасть металу розкрити свій повний потенціал, якщо не використовувати передові технології. Саме підхід до обробки металу відіграє найважливішу роль у створенні ножової сталі: сучасні методи загартування, термообробки та легування здатні покращити початкові властивості сплаву та досягти оптимальних показників різання, запасу міцності та стійкості до корозії.
Твердість сталі: на що впливає?
Ступінь твердості вимірюється одиницями Роквелла (НRC) та досягається завдяки сукупності факторів: пропорціям легованих елементів у складі та методам обробки.
Чим вище показник твердості, тим вище його різальні здібності, проте у цього є й зворотний бік: надмірно твердий сплав є дуже схильним до пошкоджень і сколів під час високих навантажень.
Оптимальний рівень твердості для ножів повсякденної експлуатації коливається від 56 до 59 HRC. Такий клинок легко заточується, має відмінну ударну в'язкість і пластичність, що продовжує його термін служби. Сплави твердістю 59-62 HRC використовуються у виготовленні ножів, націлених на роботу з надміцними матеріалами. Леза з дамаску часто мають твердість у межах 59-64 HRC, що позитивно відбивається на стабільності різання.
Марки сталі для ножів
Ножові сталі можна умовно розділити на 3 категорії щодо кінцевої вартості:
- Бюджетні (420, 440A, 8Cr13MoV тощо) використовуються у недорогих ножах для повсякденного використання. Їхня основна перевага — легкість у гострінні. З усім тим ці сплави швидше втрачають гостроту, тому вимагають частого догляду.
- Середній клас (AUS-8, D2 тощо) можуть похвалитися витриманим балансом між твердістю, корозійною стійкістю та довговічністю.
- Преміальні (S30V, CPM 20CV, Nitro-V тощо) — це високотехнологічні сплави з відмінними антикорозійними та міцнісними характеристиками, що цінуються серед професіоналів і колекціонерів різальних інструментів.
Класифікація сталі дає краще розуміння того, які сплави краще підходять для тих чи інших завдань, проте нюанси криються у деталях.
D2
Це інструментальна сталь із вмістом вуглецю ±1,5% і хрому ±11%, що робить її однією з найтвердіших, зносостійкіших і, як наслідок, популярніших сталей для ножів у своїй ціновій категорії.
Перевага марки — довгий термін утримання гостроти різальної кромки, але через високу твердість сплав має низьку ударну в'язкість, вимагаючи дбайливої експлуатації.
Ще одне «але»: D2 є напівнержавіючою маркою. Це означає, що за клинком необхідний регулярний догляд, якщо не хочеться, щоб на сталевій поверхні з'явилася іржа.
6Cr13MoV
Також відома як 6Cr, марка є відносно бюджетним варіантом для виготовлення клинків, який наділяє леза непоганою тривалістю збереження гостроти.
Вуглецева добавка у кількості 0,6% та хрому 13% забезпечує сплаву гарну корозійну стійкість. Однак він поступається в довговічності низці марок, зокрема аналогам серії MoV.
9Cr13MoV
Підвищений вміст вуглецю, який може сягати 0,9%, робить марку однією з найстійкіших до зношування серед сплавів цієї серії. Карбіди хрому у кількості 13% гарантують захист від корозії у разі впливу води, солі, кислот та інших агресивних факторів.
Перевагою сплаву також є його твердість, яка зберігається навіть за малої товщини клинка.
9Cr18MoV
Нарівні з корозійною стійкістю, обумовленою включенням 17-19% хрому, марка демонструє еталонну твердість порядку 57-60 HRC. Все завдяки високому вмісту вуглецю, що сприяє тривалому утриманню заточування.
Але треба враховувати, що марка не розрахована на ударні навантаження та різання особливо жорстких матеріалів. В іншому випадку можна зіткнутися з неприємними наслідками у вигляді відколів на лезі.
10Cr15CoMoV
Ця нержавіюча сталь є еквівалентом японської марки VG10, оскільки має ідентичний хімічний склад, і успішно чергується в інструментах We Knife.
Кількість хрому варіюється в межах 14,5-15,5%, наділяючи метал відмінною стійкістю до корозії. Твердість може сягати 62 HRC, дозволяючи забути про часте заточування, хоча сплав все ще не можна вважати еталоном у цьому плані через велику структуру зерна.
14C28N
Шведська нержавіюча сталь виробництва концерну Sandvik вирізняється несприйнятливістю до іржі та здатністю легко заточуватись.
Її твердість може сильно коливатися в межах 55-62 HRC, залежно від методу обробки. Водночас марка має попит в ножах середнього класу завдяки балансу характеристик «міцність – стабільність кромки».
N690
На думку професійних найфмейкерів, марка N690 від австрійського концерну Bohler — це найкраща сталь для ножа.
Спеціальна технологія поздовжньо-поперечного прокату усуває внутрішню напругу, пропонуючи високу стабільність клинка під час експлуатації. На додаток сталь практично не вимагає догляду, оскільки містить 17,3% хрому, демонструє міцність на злам завдяки великому вмісту молібдену та кобальту, а також надовго зберігає гостроту.
CPM 20CV
Корозійностійка порошкова сталь виробляється американським концерном Crucible Industries та зустрічається як у серійних, так і в авторських інструментах.
У ній поєднується все, що необхідно для комфортного та тривалого використання: стійкість різальної кромки до пошкоджень та іржі, відмінна якість різання та ударна в'язкість, що надає можливість використовувати лезо навіть у найскладніших роботах.
Єдиний момент — складність в обробці, оскільки твердість може сягати 63 HRC.
CPM S35VN
Однорідний хімічний склад з додаванням ніобію робить марку на порядку 15% твердішим і міцнішим за аналог CPM S30V. До того ж карбіди ванадію та ніобію характеризуються покращеною зносостійкістю порівняно з карбідом хрому, тому лезо з цієї сталі довше утримує заточування за клинки з D2.
Nitro-V
Марка Nitro-V, що швидко набирає популярність, здатна по-хорошому здивувати в'язкістю, тому застосовується в створенні ножів, в яких упор робиться на довговічність і механіку.
При твердості 58-60 HRC метал витримує ударні навантаження без деформацій і сколів, а вміст майже 13% хрому дозволяє використовувати інструмент у вологому середовищі, виключаючи появу корозійних плям.
Дамаська сталь
Говорячи про ножові сталі, неможливо не згадати дамаск, який легко впізнати за тонкими візерунками. Але унікальні зовнішній вигляд — не єдина перевага цього металу.
Дамаск створюється шляхом комбінування заготівель з різним вмістом вуглецю, які зварюються воєдино для отримання цільного сплаву. У результаті виходить досить збалансований метал твердістю не менше 59 HRC, який демонструє стабільне різання практично всього, що трапляється йому на шляху.
Застосування дамаської сталі охоплює різні види ножів та їх призначення: від кишенькових EDC моделей для виконання широкого спектра завдань до колекційних інструментів. Однак важливо стежити за чистотою дамаського клинка, оскільки він вкрай схильний до корозії через високий вміст вуглецю.