UA | RU
Контактна інформація
Київ

Як вибрати фіксований ніж: поради та критерії | Civivi

Обрати фіксований ніж — завдання «із зірочкою», оскільки тут не можна обійтися лише одним питанням «подобається чи ні?». Це як вибір автомобіля: хтось женеться за потужністю, комусь важлива керованість, а інші роблять ставку на комфорт, тільки у випадку з різальними інструментами значення мають тип конструкції, її матеріали та ергономіка.

Як не потонути в цьому океані різноманітності ножів, особливо коли мова йде про інструменти такого бренду, як Civivi? У цій статті ми розберемося, яким може бути ніж з фіксованим лезом і, звичайно, приділимо увагу моделям від Civivi.

Як вибрати фіксований ніж: головні критерії та поради

На відміну від складаних ножів, аналоги з фіксованим лезом можна використовувати відразу без необхідності попереднього відкривання. Їх конструкція не має рухомих елементів і, як правило, оснащена потовщеним клинком, що наділяє її важливими перевагами:

  • Збільшений запас міцності та, як наслідок, здатність витримувати підвищені навантаження;
  • Максимальна безпека, адже клинок не складеться та не поранить руку навіть у разі надмірного натискання на лезо;
  • Простота догляду через відсутність внутрішніх механізмів, які можуть забитися брудом.

Ніж з фіксованим клинком не підходить для прихованого носіння, наприклад, у межах міста, проте чудово зарекомендував себе як інструмент для використання в польових умовах, наприклад, мисливський, тактичний або туристичний ніж, що стикається з важкими, навіть екстремальними випробуваннями.

Вибираємо ніж з фіксованим лезом

«Фікс» складається з 2 частин: клинка та руківʼя. Перша є запорукою ефективності інструменту, а друга — основою ергономіки.

Щоб в одній конструкції «зійшлися всі пазли», слід вивчати окремі характеристики, що визначають пул завдань, з яким зможе впоратися ніж.

Тип кріплення клинка до руківʼя: його вплив на ефективність ножа

За фіксацію клинка на конструкції відповідає хвостовик (tang). Це невидима для користувача частина клинка, яка всаджується в руківʼя.

Форма хвостовика та глибина його монтажу впливає на інтенсивність навантаження, яке під силу витримати ножу. Щодо типу хвостовика, ножі діляться на різні види:

  • Повний хвостовик (Full tang). Хвостовик проходить через всю довжину руківʼя. До цієї категорії належать і суцільнометалеві ножі без нековзних накладок.
  • Частковий хвостовик (Partial tang). Хвостовик проходить лише через частину руківʼя.

Кожен тип має свої підтипи, але найважливіше, що вам потрібно знати: Full tang володіє найвищою стійкістю перед обличчям складних викликів, а Partial tang легший, але не такий міцний, тому підходить для тих, хто робить ставку на портативність інструменту.

Матеріал леза: особливості та види сталі

Найпопулярнішими в ножовій промисловості є 2 категорії сталі:

  • Вуглецеві. Високий вміст вуглецю робить метал твердим та збільшує тривалість збереження гостроти леза. Натомість клинок жертвує стійкістю до іржі, швидко покриваючись корозійними плямами за умови регулярної взаємодії з агресивним середовищем і недотримання правил догляду.
  • Нержавіючі. Не такий твердий сплав, як вуглецевий, зате він простіше заточується та менш схильний до корозії, що спрощує обслуговування.

Для фіксованих ножів застосовуються переважно нержавіючі марки, оскільки цей тип інструментів найчастіше використовується на природі, а значить неминуче контактує з вологою.

Що стосується твердості, оптимальний показник для неї — 58-61 HRC. Це «золота середина» між міцністю, ударною в'язкістю, тривалістю збереження гостроти та простотою обробки.

Тип заточування: як вибрати оптимальний варіант

Тип леза залежить від спектра матеріалів, з якими ви плануєте працювати за допомогою ножа:

  • Пряме заточування демонструє рівне різання та легко заточується навіть за мінімальних навичок у догляді за кромкою;
  • Серейторне заточування з дрібними зубчиками швидко ріже мотузки, ремені безпеки, деревину та інші волокнисті матеріали;
  • Комбіноване заточування поєднує пряме та серейторне леза.

Пряма кромка є найбільш універсальною, а серейтор призначений для специфічних завдань, зокрема для самооборони, оскільки гострі зубці завдають більше пошкоджень живій цілі під час рукопашного бою.

Руківʼя ножа: комфорт та надійність

Фіксований ніж може мати руківʼя як із нековзними накладками (G10, мікарта, гума, дерево тощо), так і без них — тут роль відіграють переважно ваші уподобання. Однак нековзна поверхня руківʼя, звичайно, є куди практичнішою, оскільки таку конструкцію зручніше утримувати будь-яким хватом і в тому числі під час носіння рукавичок.

Окрему увагу приділіть довжині руківʼя: вона має бути не меншою за ширину вашої долоні, щоб ви могли покласти всі пальці на конструкцію без ризику їх зіслизання на лезо.

Догляд за ножем з фіксованим клинком: що слід враховувати при виборі

Обслуговування «фіксу» аналогічне будь-яким іншим різальним інструментам з різницею, хіба що, у зберіганні, адже фіксовану конструкцію не можна просто скласти та сховати у кишеню.

  1. Тип сталі. Ніж з нержавіючої сталі менш схильний до корозії, але навіть такій моделі необхідне періодичне чищення. Вуглецевий сплав вимагає ще більшої уваги — ці клинки слід регулярно змащувати мастилом і в жодному разі не залишати вологими, щоб уникнути іржі.
  2. Тип заточування. Пряме лезо легше та швидше заточувати, тому воно підходить для новачків і тих, хто не хоче морочитися з обслуговуванням інструменту. Серейторна кромка потребує особливих навичок в обробці гострих зубців та наявності спеціальних інструментів для заточування.
  3. Зберігання. Кожен фіксований ніж Civivi постачається з піхвами, і це не просто декоративний елемент, а найважливіший аксесуар для безпечного носіння та зберігання інструменту. Піхви слугують вашим захистом від травм у разі випадкового торкання гострого клинка. До того ж вони захищають сталь від подряпин та інших механічних пошкоджень під час транспортування.

Найкращі фіксовані ножі від Civivi

Більше ніж десять моделей є частиною асортименту фіксів Civivi, серед яких наявні не лише повноформатні інструменти, а й так звані шийні ножі зовсім мініатюрних розмірів. Що з цього є вашим варіантом — все залежить від завдань, в яких ви використовуватимете клинок: товсте та довге лезо для високих навантажень, компактний аналог із витонченим дизайном для дрібних робіт.

Нижче пропонуємо наш ТОП 3 ножів, які мають найбільший попит.

Civivi Fixed Blade Elementum

Бестселер Elementum у складаному форматі отримав «друге життя», подарувавши свою форму фіксованому спадкоємцю. Це лаконічна й одночасно практична конструкція з клинком з D2 та шорсткими накладками на руківʼї з G10 або мікарти на вибір.

Перевага ножа залишилася тією ж, що й у складаного попередника — універсальність, якій він зобов'язаний клинку Drop Point. До того ж інструмент не позбавлений ергономіки: вага між клинком і руківʼям вивірена до грама, що в поєднанні з обтічною формою накладок підвищує зручність хвата.

Civivi Midwatch

Використання преміальної сталі Bohler N690 з високою корозійною стійкістю — не єдина перевага цієї моделі. Її також відрізняє профіль клинка Clip Point зі злегка загостреним кінчиком, що робить інструмент ефективним і для різання, і для проколювання.

У конструкції з повним хвостовиком передбачена імпровізована гарда та кільце у хвості для темляка. Але це ще не все цікаве. У руківʼї також є 3 отвори, які знижують вагу ножа до 71 г. З урахуванням довжини конструкції 191 мм, цей показник є серйозним досягненням.

Civivi Vaquita II

Ніж кукрі в мініатюрі може бути не лише оригінальним подарунком, а й практичним помічником у повсякденних завданнях. Кромка з характерними для кукрі вигинами демонструє відмінне різання й не боїться ударних навантажень завдяки сталі Nitro-V, тимчасом як руківʼя з виїмками, що повторюють вигини долоні, запобігає втомі руки під час тривалої роботи з ножем.

Важливо уточнити, що це найкомпактніший і найлегший інструмент у добірці. Його довжина становить 158 мм, а вага ледве сягає 39 г. Це буквально «розв'язує руки» щодо варіантів носіння моделі, яку зокрема можна чіпляти на пояс за допомогою піхов або надягати на шию, як кулон, використовуючи ланцюжок з комплекту.

Написати коментар
0
0