UA | RU
Контактна інформація
Київ

Види холодної зброї: огляд типів та їх призначення

Перед вами два ножі: обидва гострі, обидва зі зручним руківʼям, і будь-який з них здатний з легкістю впоратися зі всілякими завданнями, де потрібен міцний клинок. Однак, хоч вони мають ледве помітну різницю в дизайні конструкцій, є цікавий нюанс: один з них вважається холодною зброєю, а другий — ні, тому його можна носити без будь-яких обмежень. Як це можливо?

В Україні існує регламентоване визначення, чим є холодна зброя та які інструменти належать до цієї категорії. Знання ключових норм допомагає уникнути проблем із законом: які види холодної зброї бувають, які у них характеристики, і на що слід звертати увагу під час вибору інструменту. Тут ми розберемо найнеобхідніше, щоб ваш улюблений інструмент випадково не став потенційною причиною штрафу.

Огляд видів холодної зброї та їх основне призначення

Купуючи ножі, важливо розбиратися не лише в їхніх матеріалах та призначеннях, а й вивчити все про холодну зброю. Ця інформація дасть вам чітке уявлення про те, які інструменти можна безперешкодно носити з собою, а які вимагають наявності спеціального дозволу.

Коли мова йде про холодну зброю, тут підключається криміналістика: експерти за спеціальною методикою визначають, чи підпадає конкретний ніж складаний чи фіксований під цю категорію або залишається безпечним в очах закону інструментом для виконання побутових завдань.

Нижче розберемо критерії холодної зброї, які полегшать вибір підхожого інструменту.

Що таке холодна зброя?

Холодна зброя (Х.З.) — це предмети, конструкція яких полегшує завдання тяжких, небезпечних для життя тілесних ушкоджень із застосуванням фізичної сили. На додачу варто уточнити, що ці предмети не мають нічого спільного із виробничим чи господарсько-побутовим призначенням. Наприклад, хоч за допомогою умовного штик-ножа для автомата можна різати дріт, він все одно належить до Х.З., оскільки його основне призначення — ураження живої цілі. І навпаки: водолазний ніж, який є дуже схожим з кинджалом і може використовуватися для завдання серйозних каліцтв, не є Х.З., адже його головна функція не пов'язана з бойовими завданнями. Як же не заплутатися у визначеннях?

Щодо ножів, запам'ятайте три прості аксіоми, котрі допомагатимуть визначити, який інструмент перед вами.

Холодна зброя ознаки:

  1. Довжина клинка становить щонайменше 90 мм;
  2. Товщина клинка в обуху дорівнює не менше 2,6 мм;
  3. У конструкції передбачений обмежувач / яскраво виражена гарда / підпальцева виїмка глибиною не менше 5 мм.

Важливо! Якщо ніж не має хоча б одну з перелічених ознак, то до холодної зброї він не належить.

Крім основних параметрів, враховується кут між лінією обуха та лезом. Якщо цей кут перевищує 70°, клинок не відносять до Х.З., оскільки він не має достатньої ефективності для роботи на укол.

Останнє ж слово залишається за експертами, які перевіряють ніж на відповідність характеристикам Х.З., зокрема піддають його динамічним випробуванням і тестуванням на міцність шляхом ударів об соснову дошку.

Види холодної зброї

Якщо під час оцінки та тестування було виявлено, що предмет підпадає під визначення холодна зброя, далі визначається її вид. Для цього використовується система класифікації на основі будови конструкції.

Безпосередньої дії

До цієї категорії належить зброя трьох видів:

  • Клинкова. Вона буває чотирьох типів щодо принципу дії: рубляча (шаблі, шашки), колюча (шпаги, кортики, рапіри, стилети, багнети), колючо-рубляча (мечі, ятагани, палаші); колючо-різальна (ножі, кинджали, ножові багнети).
  • Неклинкова. Це ударно-дробильні предмети з уражаючим елементом у вигляді ударної частини (кастети, булави, бойові батоги тощо);
  • Комбінована. У таких пристроях об'єднані в одне уражаючі елементи, що характерні для різних видів Х.З. (кастет-ніж тощо).

Опосередкованої дії

Категорія складається з одного виду, метальної зброї, яка буває кількох типів:

  • Проста метальна, яка вражає ціль при цілеспрямованому прикладанню фізичної сили (сюрікени, метальні ножі тощо);
  • Механічна, при якій ураження цілі відбувається внаслідок контакту зі снарядом, що отримав спрямований рух в результаті докладання фізичної сили до механічного пристрою (арбалети, луки тощо).

Призначення різних видів холодної зброї

Говорячи про призначення Х.З., тут все набагато простіше.

Відповідно до цього параметра, виділяють чотири види зброї:

  • Спортивна. Застосовується виключно під час тренувань та спортивних змагань, у правилах яких детально регламентовані характеристики використовуваних предметів.
  • Мисливська. Її завдання — добивання дикої тварини під час промислового чи спортивного полювання.
  • Бойова. Використовується у тактичних чи оперативно-службових завданнях та конструюється спеціально для завдання цілі смертельних ушкоджень.
  • Кримінальна. Вироби, які виготовлені саморобним способом або дрібносерійним виробництвом для завдання людині тілесних ушкоджень різного рівня тяжкості. Сюди належать предмети, які не можна зарахувати до бойової чи мисливської Х.З.

Де проводять експертизу на холодну зброю?

В Україні немає Закону про зброю: ключові характеристики Х.З. та принципи тестування предметів на міцність визначені в «Методиці криміналістичного дослідження холодної зброї та конструктивно схожих з нею виробів». Саме вона є основою будь-якого висновку експерта щодо відповідності / невідповідності виробів критеріям Х.З.

Важливо пам'ятати, що будь-який різальний інструмент може підпадати під цю категорію, зокрема складані викидні ножі холодна зброя, тому під час його придбання слід одразу попросити у менеджера магазину сертифікат (висновок експерта), в якому зазначено, що цей предмет не є Х.З.

У разі потреби ви можете самостійно звернутися до компетентних організацій для отримання експертного висновку щодо конкретного ножа чи іншого предмета. До таких організацій належать:

  • Київський НДЕКЦ МВС;
  • Харківський ННЦІСЕ ім. М.С. Бокаріуса;
  • Обласні експертно-криміналістичні центри.

Водночас зважайте на важливий нюанс: іноді експерти з різних організацій можуть видавати протилежні висновки щодо одного ножа, і в цьому випадку найбільш «вагомим» вважатиметься висновок від столичної установи. Ця ж установа видає висновки під час реєстрації саморобної чи завезеної з іншої країни Х.З.

Як отримати дозвіл на холодну зброю?

Якщо експертиза таки визначила, що ваш ніж — це Х.З., то наступним кроком є отримання дозволу на її носіння. Для цього важливо відповідати низці вимог:

  • Відсутність медичних протипоказань та судимостей;
  • Успішне закінчення навчання з поводження зі зброєю;
  • Сплата обов'язкових платежів.

Дозволи видають у відділах дозвільної системи міста та у відділах обласних управлінь дозвільної системи.

Написати коментар
0
0